Pamiątki przeszłości są świadectwem dorobku społeczności ludzkiej, odzwierciedleniem poziomu cywilizacyjnego i kulturowego, odbiciem procesów historycznych kształtujących region. Gmina Stoczek Łukowski posiada katalog zabytków, który łącznie z dokumentacją fotograficzną tworzy Gminną Ewidencję Zabytków. Ewidencja ta przygotowana została w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy na podstawie Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Stoczek Łukowski oraz badań bezpośrednich w terenie i obok szczegółowych informacji na temat obiektu – jego aktualnego właściciela, stanu i położenia.
Do najwartościowszych z punktu widzenia lokalnej społeczności należą zabytki – pomniki związane z miejscami pamięci wydarzeń historycznych rozgrywających się na terenie gminy:
Pomnik bitwy pod Stoczkiem – pomnik upamiętniający bitwę pod Stoczkiem
z 14 lutego 1831 r., ufundowany przez mieszkańców Stoczka i gminy Prawda w setna rocznicę bitwy odrestaurowany staraniami Gminy Stoczek Łukowski w 2011 r.
Pomnik Krzyż POW - Pomnik wybudowany w roku 1918 w celu upamiętniania bojowników Polskiej Organizacji Wojskowej.
Mogiły wojenne na terenie cmentarza parafialnego w Jedlance:
Mogiła zbiorowa z okresu I wojny światowej, powstała w II połowie lat trzydziestych XX wieku w wyniku realizacji „Planu komasacji cmentarzy wojennych w powiecie łukowskim”. Pochowani są w niej żołnierze armii rosyjskiej i austrowęgierskiej, operujących na tym terenie w lipcu i sierpniu 1915 r.
Mogiły zbiorowe z okresu II wojny światowej – to mogiły żołnierzy nieznanych, poległych we wrześniu 1939 r.
Na renowacje i przebudowę miejsc pamięci Gmina Stoczek Łukowski wydała 934 tys. złotych, z czego 386 tys. to środki z budżetu gminy.